Aktualne wiadomości

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

12.02.2024 r.

Szanowni Państwo,

W ostatnio poruszanej na Osiedlu kwestii trzeciego ciągnika, wyjaśniamy.

Najstarszy, 14 letni traktorek ze względu na wiek, wyeksploatowanie i awaryjność nie spełnia już swojej funkcji. Każda awaria ze względu na dostępność części zamiennych to 2-3 tygodnie przestoju. Praktycznie jest on używany tylko do zwożenia śmieci z Osiedla, dlatego też wkrótce zostanie sprzedany.

Tak, pojawił się nowy ciągnik. Sposób sfinansowania to leasing a jego koszt obciąża nasz miesięczny czynsz w kwocie 6 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Będzie on wykorzystywany do prac na osiedlu, w tym również do podłączenia rębaka do rozdrabniania drzewa i gałęzi, które musimy przycinać. Proszę przyzwyczajać się do widoku nowych maszyn na osiedlu bo koszt ich nabycia jest znacznie niższy niż zlecanie prac firmom zewnętrznym. Mając własne maszyny i narzędzia zaoszczędzamy na usługach zewnętrznych a sami zarabiamy wykonując prace na rzecz innych podmiotów, w tym Spółdzielni i Wspólnot.

                                                                                    


10.01.2024 r.

Zakres prac konserwacyjno-remontowych cd.

 

Szanowni Państwo,

 

– odnosząc się do kwestii wcześniej poruszanego tematu stanów technicznych dachów czujemy się zobowiązani przedstawić Państwu zakres prac konserwacyjno-remontowych jaki został wykonany w ubiegłym roku tj. 2023 w okresie drugiego półrocza.

– z powodów bardzo złego stanu technicznego na dwóch blokach koniecznością było wykonanie hydroizolacji poszyć dachowych mających na celu uszczelnienie ich  przed przesiąkaniem opadów atmosferycznych.

– z powodów technicznych niezbędne też było wykonanie hydroizolacji dwóch dachów na budynkach lokali użytkowych przy ul. Waszyngtona 18 A i 18 B

– tym samym było uzasadnione wykonanie termoizolacji stropodachów mającej na celu zarówno aspekty technologiczne jak i ekonomiczne (z powodów wciąż rosnących cen energii ciepła) co w przyszłości będzie skutkować ograniczeniem utraty energii cieplnej zarówno w lokalach mieszkalnych, użytkowych jak i częściach wspólnych. To z kolei przełoży się się na obniżenie kosztów eksploatacji w danych budynkach. W wyniku naszych działań została wykonana termoizolacja trzech stropodachów. Zasoby funduszy remontowych pozwoliły nam na wykonanie doszczelnienia powłok dachowych. 

  – w przyszłości  ekonomicznie uzasadnione byłoby wykonanie następnego kroku w postaci montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach po pełnej modernizacji w postaci  hydroizolacji i termomodernizacji. Pozwoli to na większe uniezależnienia się od dostawców energii, co przy dzisiejszych wysokich cenach energii elektrycznej byłoby ekonomicznie uzasadnione.  Mając na uwadze uwolnienie cen wolnorynkowych prądu (tj. z końcem czerwca 2024 r.- koniec tarczy energetycznej)  nasze plany są koniecznością.

 

Tym samym pod koniec 2023 r. rozpoczęliśmy rozmowy z przedstawicielami firm z zakresu fotowoltaiki. Zostały wykonane wstępne opracowania  i analizy z zakresu zużycia energii, szacunki możliwości wytworzenia ilości energii, a tym samym opłacalności instalacji, jak również gwarancji cen energii na przyszłe lata. Wszystkie te czynności na dzień dzisiejszy utwierdzają nas w przekonaniu że obrany kierunek w przyszłości będzie kierunkiem słusznym i opłacalnym dla naszych mieszkańców.

 

Zaznaczyć należy, że znaczną część środków potrzebnych do sfinalizowania tego przedsięwzięcia będziemy starać się uzyskać z dofinansowań krajowych tj.  KFOŚ oraz OZE.

 

Zapraszamy do głębszego zapoznania się z dokumentacja zdjęciową  w siedzibie SM piaski do dnia 31/01/2024 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

 

 


8.01.2024 r.

Zakres prac konserwacyjno-remontowych

 

Szanowni Państwo, 

 

W nawiązaniu do wcześniej przedstawionego opisu stanu technicznego  budynków mieszkalnych jak i lokali użytkowych należy zauważyć, że zarówno z powodów technologicznych jak i powodów ekonomicznych, w pierwszej kolejności zmuszeni jesteśmy skupić się między innymi na naprawach, zabezpieczeniach i termoizolacjach  poszyć dachowych.


Wszelkie inne prace związane np. z modernizacją, naprawą i konserwacją termoizolacji naszych elewacji, remontem lokali użytkowych zlokalizowanych na XI piętrach powinno realizować się po wykonaniu w/w prac, tak aby z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych wynikających np. z opadów deszczu czy roztopów, nie powodowały pogłębiania się uszkodzeń poszyć dachowych, a tym samym nie doprowadzały do zalań lokali mieszkalnych jak i lokali użytkowych na ostatnich  kondygnacjach naszych budynków. Wraz z wykonywaniem uszczelnień pokryć dachowych z powodów ekonomicznych (wciąż drastycznie rosnących cen ciepła) należy wykonać termoizolację stropodachów, co
w przyszłości przełoży się na ograniczenie utraty ciepła a tym samym przełoży się na obniżenie kosztów za energię cieplną zarówno w lokalach mieszkalnych jak i lokalach użytkowych. 

Dla potwierdzenia złego stanu technicznego naszych poszyć dachowych pozwoliliśmy sobie na przedstawienie kilku przykładowych zdjęć. Zaznaczamy że dysponujemy dokładniejszą dokumentacją zdjęciową stanu technicznego górnych kondygnacji budynków, a osoby zainteresowane wglądem do wyżej wymienionej dokumentacji zdjęciowej mogą zapoznać się z nią w siedzibie SM „Piaski” w dziale technicznym ( po wcześniejszym kontakcie telefonicznym do dnia 31/ 01/2024).

 

Artykuł ze zdjęciami dostępny jest dla Członków Spółdzielni po zalogowaniu do eBOKA w zakładce „DOKUMENTY”, w części „Informacja o stanie technicznym budynków”.

Przejdź do serwisu eBOK:

eBOK

 


19.12.2023 r.

Ogólna informacja o stanie budynków mieszkalnych

Szanowni Państwo

Przeprowadzony w ostatnim czasie przegląd i szczegółowa analiza stanu technicznego zasobów SM „Piaski”, która została poparta dokumentacją zdjęciową ujawniła wiele problemów wynikających z wieloletniego użytkowania budynków. Jednym z najważniejszych problemów są nieszczelne połacie dachowe.

Mając na uwadze komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców, maksymalnie w ciągu najbliższych dwóch lat musimy dokonać naprawy połaci dachowych wszystkich naszych bloków z wyjątkiem Waszyngtona 14A i Waszyngtona 18.

Podyktowane jest to nie tylko planami związanymi z ich termomodernizacją i ewentualnym montażem instalacji paneli fotowoltaicznych ale przede wszystkim względami bezpieczeństwa.

Przeciekający dach to nie tylko zacieki i grzyb w lokalach mieszkalnych i użytkowych ale również osłabienie konstrukcji budynku oraz rozwarstwiające się termo elewacje. Woda, która dostaje się do zbrojenia w płytach i na ich łączeniu wchodzi w reakcję ze stalą zbrojeniową powodując korozję a co za tym idzie niebezpieczeństwo katastrofy budowlanej.

Szukamy bezpiecznych i korzystnych rozwiązań finansowych (granty, dotacje, kredyty), które mogłyby ulżyć w realizacji tego przedsięwzięcia, jednak może to być związane z koniecznością podwyższenie funduszu remontowego.

W najbliższym czasie szczegółowo opiszemy zakres remontów na poszczególnych nieruchomościach.


 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.